
~$28.50
🔎 Check Price & Availability
Edwards Security Strobe Light 102PMBS-G1
- Seven gasketed modules, steady-on or flashing incandescent, Steady-on or flashing halogen, Steady-on or flashing LED, Strobe
- Stackable in any combination or color
- Base unit comes with optional tone module
- Six lens colors available red, amber-orange, yellow, blue, green and clear
- 300,000 peak candlepower strobe
- Module rearrangement requires no rewiring
Key Features
Enhance the safety of your premises with the Edwards Signaling Security Strobe Light (Model: 102PMBS-G1). This top-of-the-line strobe light is designed to seamlessly integrate with PLC systems, providing a reliable visual alert in case of emergencies. Ensure your facility is equipped with the latest in life safety technology by investing in this premium security solution from Edwards Signaling.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 102PMBS-G1 |
| Product Line | Stacklight |
| Product Name | 102 Series StackLight |
| Product Series | 102 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Sound Emission | 89 dB |
| Form Factor | Conduit Mount, Panel Mount, Pipe Mount |
| Height | 12.1" |
| Weight | 6.08oz |
| Width | 3" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Conduit Mount, Panel Mount, Pipe Mount |
| Certifications & Standards | UL 163NEMA Type 3R, 4XIP65cUL |
| Country of Origin | US |
| Features | Stackable |