Home > Edwards > Edwards Security Alarm 156G-6AM

Enhance your security system with the Edwards Signaling 156G-6AM Security Alarm, a self-contained underdome monitor bell. This weatherproof and insulated vibrating bell, equipped with a concealed plunger, is designed for low-cost, light-duty installations in various settings including factories, institutions, offices, and OEMs. The versatile 156G-6AM can be used for doorbells, extension signals, warning bells, and annunciation, making it suitable for AC systems with battery backup. With gong sizes of 3", 4", and 6", low current drain for extended wire runs, and a weatherproof gasket for outdoor use, this security alarm boasts a corrosion-resistant gray finish for durability.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 156G-6AM |
| Product Name | 156G Security Alarm |
| Product Series | 156G |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Factory, Office, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 90 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 48" |
| Durability | Corrosion Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Surface Mount |
| Weight | 1.33lb |
| Input Voltage | 10V AC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents | 156G Security AlarmGasket |