Home > Edwards > Edwards Security Alarm 340-4G5

Enhance your security with the Edwards Signaling Security Alarm 340-4G5. This versatile alarm features a Universal Adaptaplate for easy surface or electrical box mounting, making installation a breeze. Its shockproof die-cast housing and dustproof design ensure durability, while the option to add a weatherproof back box provides additional protection against the elements. Ideal for various applications including timing, scheduling, paging, and general alarms, this AC vibrating bell delivers a long continuous ringing sound, making it perfect for different noise level environments. Upgrade your safety measures with the Edwards Signaling Security Alarm 340-4G5 today.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 340-4G5 |
| Product Line | Adaptabel |
| Product Name | 340 Series Adaptabel AC Vibrating Bells |
| Product Series | 340 |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Sound Emission | 98 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Corrosion Resistant, Dustproof, Shockproof, Weatherproof |
| Form Factor | Surface Mount |
| Weight | 1.64lb |
| Input Voltage | 24V AC |
| Diameter | 4" |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |