Home > Edwards > Edwards Security Alarm 435-10G1

Enhance your security system with the Edwards Signaling 435-10G1 Security Alarm. The Universal Adaptaplate allows for easy mounting on any surface or electrical box, while the optional 449 back box ensures weatherproof protection. Choose from 4", 6", 8", or 10" gong sizes to suit your needs. With DC vibrating bells that produce a continuous ringing sound, rest assured that your premises will be alerted promptly in case of emergencies.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 435-10G1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Adaptabel |
| Product Name | 10" Vibrating Bell 24 VDC, 0.062 A |
| Product Series | 435 |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Operating Range | 10 ft |
| Sound Emission | 104 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 4.8" |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Form Factor | Box Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 10.5" |
| Weight | 6.20lb |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | US |