
~$234.00
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn Strobe 51R-G1
- Weatherproof
- Internal, base mounted horn rated at 85 dB at 10' (3.05 m)
- Cast base can be utilized as a junction box
- Flash rate 65 fpm
- Shatter-resistant double fresnel polycarbonate lens
- Option for panel, conduit or box mounting
- Operating temperature range: -31ºF to 150ºF (-35ºC to 66ºC)
Key Features
Enhance your safety measures with the Edwards Signaling 51R-G1 Horn Strobe, a weatherproof essential for any emergency system. Emitting a powerful 85 dB sound at 10 feet, this horn strobe is base-mounted and doubles as a junction box for added convenience. The innovative design by Edwards Signaling ensures both visual and auditory alerts, making it a reliable choice for your fire safety needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 51RG1 |
| Product Name | Flashing Beacon with Horn Red 24 VDC, 0.1.1 A |
| Product Series | 51 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Sound Emission | 95 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Shatter Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Box Mount, Conduit Mount, Panel Mount |
| Height | 7.4" |
| Lens Color | Red |
| Weight | 1.66 lb |
| Width | 6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Mount Type | Box Mount, Conduit Mount, Panel Mount |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |