Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 53DR-GW

Enhance visibility and safety with the Edwards Signaling Security Strobe Light (Model: 53DR-GW). Designed for both indoor and outdoor use, this rotating beacon from the 52, 53, and 53D Series offers maximum brilliance and long-term durability with minimal maintenance. Ideal for high-noise environments such as security systems and factory facilities, the 53D Series is Diode Polarized for use in electrically supervised circuits, ensuring reliable performance in critical situations.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 53DR-GW |
| Product Name | 53D Security Strobe Light |
| Product Series | 53D |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Distribution, Factory, Indoor, Outdoor, Security |
| Color | Gray |
| Depth | 2" |
| Form Factor | Box, Conduit Mount, Surface Mount |
| Height | 8.5" |
| Lens Color | Red |
| Weight | 1.62lb |
| Width | 6" |
| Input Voltage | 28V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Incandescent |
| Mount Type | Box, Conduit Mount, Surface Mount |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |