Home > Edwards > Edwards Alarm Bell 55-4G5
The Edwards Signaling Alarm Bell Model 55-4G5 offers both 4" and 6" gong sizes in AC and DC models, featuring a low voltage and gray finish. With a low current drain for extended wire runs, this economy single magnet bell is ideal for cost-effective, light-duty applications in various settings, including factories, offices, and OEMs. Used for doorbells, warning signals, and audible alerts, it is particularly well-suited for AC-powered security systems with battery backup.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 55-4G5 |
| Product Name | General Purpose Bell 24 VAC 60 Hz, 0.2 A |
| Product Series | 55 |
| Product Type | Alarm Bell |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Factory, Office |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 78 dB |
| Color | White |
| Form Factor | Door Mount |
| Height | 7.4" |
| Weight | 15.36oz |
| Input Voltage | 24V AC |
| Power Source | AC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Door Mount |
| Country of Origin | TW |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |