
~$199.99
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn Strobe 867STRR-N5
- Xenon strobe light source with horn
- Flash rate 60 fpm
- 100 dB at 1 meter/90 dB at 10'. (measured in anechoic chamber)
- Low current draw
- Terminals for easy wiring
- Gray, engineered thermoplastic housing
- Diode Polarized for use in electrically supervised circuits (869DSTR)
- Versions suitable for indoor and outdoor applications
- Operating indoor temperature range: 85% relative humidity at 86°F (30°C), 32°F to 120°F (0 to 49°C) variable ambient temperature.
- Operating outdoor temperature range: 95% relative humidity at 86°F (30°C), -31°F to 150°F (-35°C to 66°C) variable ambient temperature.
Key Features
Illuminate and alert with the Edwards Signaling 860 Series Horn Strobe. This low-current, high-decibel device combines a xenon strobe beacon with a horn for clear visual and audible signaling. Crafted from durable gray thermoplastic, the unit allows independent operation of the strobe and horn. Choose from indoor (867STR) or outdoor (868STR) surface-mounted models, or opt for flush-mounted options like the 869STR and 869DSTR Series, the latter being Diode Polarized for supervised circuit use. Installation is a breeze, fitting into a standard 4" square electrical box with an extension ring (min. depth of 3").
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 867STRRN5 |
| Product Name | 860 Horn/Strobe |
| Product Series | 860 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Indoor, Signaling |
| Sound Emission | 100 dB |
| Color | Red |
| Depth | 0.6" |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 5.5" |
| Lens Color | Red |
| Width | 5.5" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |