Home > Edwards > Edwards Horn 874-N5
Upgrade your safety measures with the Edwards Signaling 874-N5 Horn, a reliable and durable solution for industrial, commercial, and institutional settings. This low-current, high decibel vibrating horn is PLC compatible, corrosion-resistant, and volume adjustable for optimal performance. The included Adaptaplate® ensures easy installation, making it a convenient choice for equipment malfunction alerts, security warnings, and more. Enhance the functionality with the optional 872-PO Plastic Projector AdaptaHorn Accessory for added versatility.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 874-N5 |
| Product Line | Adaptahorn |
| Product Name | Surface Mount Adaptahorn 120 VAC 50/60 Hz, 0.13 A |
| Product Series | 874 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Sound Emission | 113 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 6.4" |
| Durability | Corrosion Resistant, Heavy Duty |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 5" |
| Weight | 2.60lb |
| Input Voltage | 120V AC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | US |
| Features | Volume Adjustable |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Surface Mount Adaptahorn 120 VAC 50/60 Hz, 0.13 AMounting Plate |