Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 48XBRMB120A

Illuminate your space with the Edwards Signaling 48XBRMB120A Security Strobe Light. This XTRA-BRITE™ LED beacon offers versatile signaling with multiple modes, including steady-on and flashing options. Ideal for indoor and outdoor use, or any setting requiring a NEMA Type 4X enclosure, this strobe light features a durable polycarbonate/ABS blend base and a shatter-resistant polycarbonate lens. Easily mountable on panels or conduits, this reliable security light ensures visibility and safety in various applications.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 48XBRMB120A |
| Product Name | 48XBRM Security Strobe Light |
| Product Series | 48XBRM |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Light Color | Blue |
| Durability | Shatter Resistant |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |