Home > Potter > Potter Fire Alarm Control Panel AFC-100
The Potter Electric Signal, LLC AFC-100 Fire Alarm Control Panel is an advanced analog-addressable system with a 100-address capacity, expandable through multi-point SLC modules. Featuring the exclusive Potter protocol, this control panel supports a variety of sensors and modules for comprehensive fire detection. The system allows for flexible configurations with a total impedance of 50 Ohms and compatibility with NEC-compliant wiring, ensuring reliable and efficient fire safety monitoring.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | AFC-100 |
| Product Model | AFC-100 |
| Product Name | Fire Alarm Control Panel |
| Product Series | AFC |
| Product Type | Fire Alarm Control Panel |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Events Log | 4000 |
| Number of Standard Zones | 99 |
| Number of Zones Supported | 100 |
| Panel Control Type | Addressable |
| Display Type | LCD |
| Depth | 3.9" |
| Height | 17" |
| Width | 16" |
| Input Voltage | 120V AC, 230V AC |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |