Home > Potter > Potter Horn Strobe HS24-177R
Experience top-tier safety with the Potter Electric Signal, LLC HS24-177R Horn Strobe. This low-profile device delivers reliable audible and visual alarms with ultra-low current consumption, ensuring efficiency. Equipped with a 1Hz flash rate regardless of input voltage, it comes with a convenient 4" mounting plate featuring the innovative Super-Slide® for easy supervision testing. The patented Checkmate® -Instant Voltage Verification feature allows precise voltage measurement and matching, making installation a breeze. ANSI/UL listed and backed by a five-year warranty, the HS24-177R is your trusted choice for fire protection systems.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4890034 |
| Product Model | HS24-177R |
| Product Name | HS24-177 Series High Candela Wall Mount Horn Strobe |
| Product Series | HS24-177 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 100 dB |
| Color | Red |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Package Contents | HS24-177 Series High Candela Wall Mount Horn Strobe 4" Mounting Plate |