Home > Potter > Potter Speaker Strobe SPKSTR-24WLPR

Enhance your fire safety system with the Potter Electric Signal, LLC SPKSTR-24WLPR Speaker Strobe. This innovative device features tamperproof candela selections ranging from 15 to 115, ensuring high output visibility. With a 25 or 70.7 VRMs speaker and field-selectable power taps, including 1/8W to 4W, the SPKSTR-24WLPR offers customizable sound output. Synchronize multiple strobes effortlessly using the Potter AVSM Synchronization Control Module or compatible power supplies, making it a versatile and reliable addition to any setup. Easy to install on a standard back box, this speaker strobe is constructed with durable high-textured plastic for long-lasting performance.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4890210 |
| Product Model | SPKSTR-24WLPR |
| Product Name | SPKSTR-24WLP Series Low Profile Wall Mount Speaker Strobe |
| Product Series | SPKSTR-24WLP |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Evacuation, Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | PL-SSS21530R |
| Model Number Replaces | SSS2-1530R |
| Color | Red |
| Depth | 1.9" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Box Mount, Wall Mount |
| Height | 6.1" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 6.1" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Indoor/Outdoor | Indoor |