Home > Potter > Potter Fixed Temperature Heat Detector CF-135W
Discover the Potter Electric Signal, LLC CF-135W Fixed Temperature Heat Detector, a reliable solution for fire safety. This heat detector is designed with a spring-loaded plunger held by a fusible alloy that triggers when the ceiling temperature hits 135°F (57°C), activating the normally open contacts. UL and ULC Listed, this detector ensures efficient and accurate operation, featuring a terminal bar with screws for simple wiring installation. Safeguard your space with this top-notch fixed temperature heat detector.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | CF-135W |
| Product Line | THERMOFLEX |
| Product Model | CF-135W |
| Product Name | THERMOFLEX CF-135W Fixed Temperature Heat Detector |
| Product Series | CF |
| Product Type | Fixed Temperature Heat Detector |
| Connectivity Technology | Wired |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature |
| Color | White |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 6.56oz |
| Input Voltage | 125V AC, 28V DC |
| Mount Type | Surface Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | CA |