
~$75.00
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Waterflow Switch PS10-1
- One or two switch models available
- Independent switch adjustment on two switch models, no tools
- Needed
- Two 1/2” conduit/cable entrances
- Separate isolated wiring chambers
- Non-corrosive pressure connection
- VdS version available
- Non-Conductive enclosure
Key Features
Introducing the Potter PS10-1 Waterflow Switch by Potter Electric Signal, LLC. Specifically engineered for automatic fire sprinkler systems, this pressure actuated switch is ideal for wet pipe systems with alarm check valves, dry pipe, preaction, or deluge valves. The PS10-1 also offers a customizable low pressure supervisory signal, adjustable between 4 and 15 psi (0.27 and 1.03 BAR), ensuring optimal safety and performance for your fire protection system.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | PS101 |
| Product Model | PS10-1 |
| Product Name | PS10-1 Waterflow Switch |
| Product Series | PS10 |
| Product Type | Waterflow Switch |
| Depth | 3.2" |
| Height | 4.2" |
| Width | 3.8" |
| Country of Origin | US |