
~$138.00
🔎 Check Price & Availability
Potter Fixed Temperature Heat Detector CF-135-MP
- Dual Action (Rate of Rise/Fixed Temperature) or Fixed Temperature only.
- Available with protective light hazard guard (specify “MPG”When ordering).
- Up to 70’ inter detector spacing.
- Secure fusible link mechanism locks contacts in alarm state when releasing temperature is reached.
- Operating temperature range -40ºF/+250ºF (-40ºC/120ºC).
- Fly leads are factory installed and sealed in corrosion resistant mounting plate.
Key Features
Introducing the CF-135-MP Fixed Temperature Heat Detector by Potter Electric Signal, LLC. This innovative detector features Normally Open contacts with pigtail leads for superior protection in corrosive or moisture-heavy settings. Ideal for areas prone to condensation or corrosion, the detector mounts easily onto a standard back box and connects to fire alarm systems as an initiating device. With its non-metallic diaphragm, this detector can operate flawlessly in low-temperature environments, making it perfect for spaces like garages and carports.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | CF135MP |
| Product Line | THERMOFLEX |
| Product Model | CF-135-MP |
| Product Name | THERMOFLEX CF-135-MP Fixed Temperature Heat Detector |
| Product Series | MP |
| Product Type | Fixed Temperature Heat Detector |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature |
| Color | White |
| Depth | 4.4" |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 1lb |
| Input Voltage | 120V AC, 28V DC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Country of Origin | CA |