Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light CS405-7A-T

Enhance your safety measures with the Edwards Signaling Security Strobe Light (Model: CS405-7A-T). This top-notch strobe features a low current draw synchronous design, supervised wiring, and convenient terminals for easy installation. With a red flame-resistant housing and 15/75 candela output (-7A), this strobe ensures optimal visibility in any environment. Plus, no control modules are required, making it a hassle-free addition to your safety system. Weatherproof when paired with Cat. No. 449 back box, this strobe is ideal for both indoor and outdoor applications, meeting the standards of NFPA 72 for public mode installations.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | CS405-7A-T |
| Product Name | Weatherproof Strobe Signals ADA Compliant |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm, Indoor, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Material | Steel |
| Color | Red |
| Depth | 1.9" |
| Durability | Durable, Flame Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Ceiling Mount, Flush Mount, Wall Mount |
| Height | 5.5" |
| Lens Color | Clear |
| Input Voltage | 24V DC |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount, Wall Mount |
| Print/Message | Fire |
| Country of Origin | CN |
| Features | Synchronization |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |