Fire-Lite Fire Amplifier ECC-125DA
Part Number: ECC-125DA | UPC: 783008112066 | Brand: Fire-Lite
~$2658.00
Experience top-of-the-line fire safety with the Fire Amplifier ECC-125DA by Fire-Lite Alarms from Honeywell. This model features four fully supervised speaker circuit zones, with the option to expand to eight circuits by incorporating the ECC-CE4 module. Ensure maximum protection and efficiency with this innovative fire amplifier system.
🔎 Check Availability & Pricing on eBay
(Redirects to verified listings)
Key Features
- Supports both Class A (Style Z) and Class B (Style Y)Wiring
- Easy setup and configuration by using a simple, built-inWeb based programming utility on the ECC-50/100(E)
- Each unit includes four onboard fully supervised audio circuitsWhich are expandable to eight circuitsWhen an ECC-CE4 module is added
- Any combination of up to eight ECC-50DA(E)s or ECC-125DA(E)s per system for a total of 1100 watts of audio power and 24 speaker circuit outputs.
- UL2572 (Communication and Control Units Mass Notification Systems).
- Built-in power supply and battery charger that supports up to 35AH
- Sturdy, scratch resistant cabinet.
Technical Specifications
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
|---|
| Manufacturer Part Number | ECC-125DA |
|---|
| Product Name | Distributed (Remote) Audio Amplifier |
|---|
| Product Series | ECC |
|---|
| Product Type | Fire Amplifier |
|---|
| Application/Usage | Auditorium, Dormitory, Office Building, Restaurant, School |
|---|
| Depth | 4.1" |
|---|
| Height | 26.3" |
|---|
| Width | 16" |
|---|
| Country of Origin | US |
|---|
| Features | Any combination of up to eight ECC-50DA(E)s or ECC-125DA(E)s per system for a total of 1100 watts of audio power and 24 speaker circuit outputs., Each unit includes four onboard fully supervised audio circuits which are expandable to eight circuits when an ECC-CE4 module is added, Supports both Class A (Style Z) and Class B (Style Y) wiring |
|---|