Home > Kidde > Kidde Speaker Strobe EG4SRF

Discover the cutting-edge Kidde Commercial Genesis LED EG4SRF Speaker Strobe, a fusion of top-tier performance and sleek design. Designed with energy efficiency and life safety at the forefront, this device boasts high performance LEDs that reduce installation costs. With field-configurable settings for both wattage and light output levels, this speaker strobe offers unparalleled flexibility to meet specific project requirements. Enjoy the benefits of reduced current draw and enhanced audio clarity, making the EG4SRF ideal for both new installations and retrofits. Upgrade to the Genesis LED EG4SRF Speaker Strobe for superior performance and peace of mind in emergency situations.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG4SRF |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG4SRF |
| Product Name | Genesis EG4SRF Speaker Strobe |
| Product Series | EG4S |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Construction Area, Emergency, Fire, Indoor, Public Access Area, Retrofitting, Room |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | ED-EG4FS7 |
| Model Number Replaces | EG4F-S7 |
| Color | Red |
| Depth | 1.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5.8" |
| Width | 5" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor |