Home > Kidde > Kidde Pull Station GSA-M278

Enhance fire safety with the Kidde Commercial GSA-M278 Pull Station. This double action single stage manual station is crafted from durable red lexan for long-lasting reliability. Simply lift the upper door marked “LIFT THEN PULL HANDLE” and pull the alarm handle to activate the alarm. Complementing the GSA-M278 series, the GSA-M270 Manual Pull Stations feature a classic teardrop shape, die-cast zinc construction, and red epoxy powder-coat finish with aluminum colored stripes for a sleek look. The positive pull-lever operation ensures fool-proof alarm activation, providing essential protection for your premises.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | GSA-M278 |
| Product Model | GSA-M278 |
| Product Name | Double Action Fire Alarm Station |
| Product Series | GSA |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Aluminum, Cast Zinc |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 120.2°F (49°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| ADI Part Number Replaces | ED-SIGA278 |
| Model Number Replaces | SIGA-278 |
| Color | Red |
| Depth | 6" |
| Height | 7" |
| Weight | 15.04oz |
| Width | 7" |
| Input Voltage | 19.95V DC |
| Print/Message | Pull for Fire |
| Country of Origin | CN |