
~$100.00
🔎 Check Price & Availability
Fire-Lite Temperature Sensor H365HT-IV
- Sleek, low-profile, stylish design
- State-of-the-art thermistor technology for fast response
- Integral communications and built in device-type identification
- Built-in tamper resistant feature
- Expanded color options including white, ivory and black (color kit)
- Built-in functional test switch activated by external magnet
- Two-wire SLC loop connection
- Unit uses base for wiring
- Addressable by device
Key Features
Enhance your fire safety system with the Fire-Lite Alarms by Honeywell Temperature Sensor (Model: H365HT-IV). This addressable plug-in thermal detector offers a perfect blend of cutting-edge technology and stylish design, ensuring optimal performance and aesthetic appeal. Choose from various models, including the fixed heat detector, rate-of-rise heat detector, and high-temperature heat detector. Available in both white for LiteSpeed protocol and ivory for CLIP and LiteSpeed protocols, the H365 Series is a versatile and reliable choice for your building's safety needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | H365HT-IV |
| Product Model | H365HT-IV |
| Product Name | H365HT-IV Temperature Sensor |
| Product Series | H365 |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Relative Humidity | 93% |
| Minimum Relative Humidity | 10% |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature, Rate of Rise |
| Color | White |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 3.40oz |
| Input Voltage | 32V DC |
| Installation Type | Commercial |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |