
System Sensor Horn HR
- Weatherproof per NEMA 4X, IP56
- Listed for ceiling orWall mounting
- Compatible with System Sensor synchronization protocol and legacy SpectrAlert products
- Field-selectable candela settings: 15, 15/75, 30, 75, 95, 110, 115, 135, 150, 177, and 185
- Automatic selection of 12- or 24-volt operation at 15 and 15/75 candela
- Rotary switch for horn tone and three volume selections
- Horn rated at 88+ dBA at 16 volts
- Rated from –40°F to 151°F
- Universal mounting plate with an onboard shorting spring that tests wiring continuity before devices are installed
- Plug-in design with minimal intrusion into the back box
Key Features
Enhance your fire safety system with the System Sensor HR Horn from the SpectrAlert Advance series, offering a wide range of outdoor horns, strobes, and horn strobes. Available in white or red plastic housings with various mounting options, including wall or ceiling, and the choice of plain or FIRE-printed devices, the SpectrAlert Advance line is designed to meet diverse application needs. Featuring field-selectable settings for candela, automatic voltage selection, horn tones, and volume options, these devices provide flexibility and ease of installation. With a universal mounting plate for wall and ceiling applications, along with a plug-in design and weatherproof back boxes for outdoor use, the System Sensor HR Horn ensures efficient and reliable fire safety solutions for any environment.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HRK |
| Product Model | HR |
| Product Name | SpectrAlert Advance HRK Horn Outdoor |
| Product Series | SpectrAlert Advance |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Sound Emission | 99 dB |
| Color | Red |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Diameter | 6.8" |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |