
~$36.99
🔎 Check Price & Availability
Potter Horn Strobe HS-24WW
- 24V DC units have field selectable candela options of 15, 30, 60, 75 & 110
- Super-Slide Bracket - Ease of Supervision Testing
- Checkmate - Instant Voltage Verification
- Synchronize strobe and/or horn with AVSM Control Module
- Prewire entire system, install mounting bracket, then install signals
- Documented lower installation and operating costs
- Switch selection for high or low dBA
- Switch for chime, whoop, mechanical and 2400Hz tone
- Tamperproof re-entrant style grill
- Switch for continuous or temporal 3 tone (not available on whoop tone)
Key Features
Enhance your fire safety system with the Potter Electric Signal, LLC HS-24WW Horn Strobe. This low-profile device offers both audible and visual alarms with the lowest current consumption on the market. With tamperproof field-selectable candela options ranging from 15 to 110, this 24VDC strobe and horn/strobe combo provides versatility and reliability. Featuring various tones and easy tone adjustments in the field, the HS-24WW ensures seamless integration into your safety setup. Plus, with its innovative features like the Super-Slide® mounting plate and Checkmate® Instant Voltage Verification, installation and maintenance are a breeze. ANSI/UL listed and backed by a three-year warranty, the HS-24WW is a top choice for
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | HS-24WW |
| Product Model | HS-24WW |
| Product Name | HS-24WW Horn/Strobe |
| Product Series | HS-24 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Fire Protection System |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 100 dB |
| Color | White |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Box Mount, Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Package Contents | HS-24WW Horn/Strobe Metal Mounting Plate |