Home > Edwards > Edwards Pull Station MPSR1-S45W-GE

The Edwards Signaling MPSR1-S45W-GE Pull Station offers a range of options to suit different safety needs. The weatherproof models are available in single or double action, with single pole or double pole contacts, and the choice of tool or key reset. For hazardous environments, the explosion-proof model features normally open/normally closed contacts and a key reset function. This pull station is suitable for Class I Groups B, C & D, Class II Groups E, F, & G, Class III environments, and is NEMA 4X rated for outdoor applications.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | MPSR1-S45W-GE |
| Product Model | MPSR1-S45W-GE |
| Product Name | MPSR1-S45W-GE Pull Station |
| Product Series | MPSR |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Outdoor |
| Pull Station Type | Single Action |
| Maximum Operating Temperature | 150°F (65.6°C) |
| Minimum Operating Temperature | -30°F (-34.4°C) |
| Color | Red |
| Depth | 3" |
| Durability | Weatherproof |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.1" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Contact Type | SPST |
| Print/Message | Pull for Fire |
| Features | Key Reset |
| Package Contents | MPSR1-S45W-GE Pull StationSurface mount weatherproof box |