Home > Edwards > Edwards Pull Station MPSR2-SHTW-GE

Enhance your fire safety system with the Edwards Signaling MPSR2-SHTW-GE Pull Station. This noncoded manual fire alarm station is durably constructed of die-cast material with pre-painted or plated surfaces to prevent corrosion. Designed for outdoor use, this weatherproof pull station is available in single or double action models with single pole or double pole alarm contacts, offering flexibility for your specific needs. With options for keylock or hex screw access for resetting, this explosionproof/weatherproof pull station is rated for various hazardous environments and features terminal block connections with 10 amp contacts for reliable performance.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | MPSR2-SHTW-GE |
| Product Model | MPSR2-SHTW-GE |
| Product Name | MPSR MPSR2-SHTW-GE Pull Station |
| Product Series | MPSR |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm, Outdoor |
| Gang Type | Single Gang |
| Material | Die-cast |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 150°F (65.6°C) |
| Minimum Operating Temperature | -30°F (-34.4°C) |
| Color | White |
| Depth | 3" |
| Durability | Corrosion Resistant, Weatherproof |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.1" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Contact Type | SPST |
| Print/Message | Pull Down |
| Features | Hex Lock, Key Reset, Single Pole, Surface Mount, Wall Mountable |
| Package Contents | MPSR MPSR2-SHTW-GE Pull Station Single gang weatherproof backbox Gasket |