
~$39.99
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Sounder Strobe P2RL-LF
- Plug-in design with minimal intrusion into the back box
- Compatible with MDL3 sync module
- Updated modern aesthetics
- Field-selectable candela settings. Wall units: 15, 30, 75, 95, 110, 135, and 185. Ceiling units: 15, 30, 75, 95, 115, 150, and 177
- Rotary switch for High/Low, Temp3, Temp4, and Continuous settings. Sounder-only models also offer a Coded setting.
- Mounting plate shorting spring checks wiring continuity before device installation
- Electrically compatible with legacy SpectrAlert and SpectrAlert Advance devices (Direct replacement for HW/R-LF and P2R/WH-LF)
- Sounders listed for ceiling and wall
Key Features
Enhance your life safety system with the System Sensor P2RL-LF Sounder Strobe. This UL-listed device is designed for public mode evacuation and ADA compliant sleeping spaces. With a range of candela settings, it offers flexibility for various applications, including nursing homes. The L-Series Sounder Strobe combines modern aesthetics with low current draw, ensuring maximum safety and efficiency.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | P2RL-LF |
| Product Model | P2RL-LF |
| Product Name | P2RL-LF Horn/Strobe |
| Product Series | L |
| Product Type | Sounder Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Nursing Home, Signaling System |
| Connectivity Technology | Wired |
| ADI Part Number Replaces | BK-P2RHLF |
| Model Number Replaces | P2RH-LF |
| Color | Red |
| Depth | 5.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 1.9" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.7" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | Fire |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |