Home > Potter > Potter Security Strobe Light S-24WR

Enhance your security system with the Potter Electric Signal, LLC Security Strobe Light (Model: S-24WR). The S-24/HS-24 Series boasts a sleek design and offers both audible and visual alarms with the lowest current consumption on the market. Featuring tamperproof field-selectable candela options and versatile tone selections, this strobe and horn/strobe combo is easy to customize in the field. With a minimal operating current and patented voltage verification technology, this series ensures reliable performance and is ANSI/UL listed for fire protective systems. Rest assured with a three-year warranty from the date of purchase.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | S-24WR |
| Product Model | S-24WR |
| Product Name | S-24 S-24WR Security Strobe Light |
| Product Series | S-24 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Evacuation, Fire |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | Red |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Box Mount, Bracket Mount, Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Bracket Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | US |
| Package Contents | S-24 S-24WR Security Strobe Light Mounting Plate |