Home > Potter > Potter Security Strobe Light S-24WW

Illuminate your space with the Potter Electric Signal, LLC Security Strobe Light (Model: S-24WW). This low-profile strobe light delivers reliable visual alerts with the industry's lowest current consumption. With tamper-proof field-selectable candela options ranging from 15 to 110, the S-24 Series 24VDC ensures customizable and effective safety signaling for any environment.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4890011 |
| Product Model | S-24WW |
| Product Name | S-24 Series Selectable Candela Wall Mount Strobe |
| Product Series | S-24 |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Security |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | White |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |