Home > Silent Knight > Silent Knight Pull Station SK-PULL-SA

Enhance your fire safety system with the Silent Knight by Honeywell SK-PULL-SA Pull Station. This single-action device simplifies the activation process, while its counterpart, the SK-PULL-DA, requires a dual action for activation. Designed for use with the Honeywell Silent Knight Series fire control panel, these pull stations offer a quick and efficient way to manually trigger a fire alarm. With easy installation options, including surface or semi-flush mounting, these pull stations can be seamlessly integrated into your safety setup for swift response in case of emergencies.
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SK-PULL-SA |
| Product Model | SK-PULL-SA |
| Product Name | SK-PULL-SA Pull Station |
| Product Series | SK-Pull |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Lexan, PC |
| Pull Station Type | Single Action |
| Maximum Operating Temperature | 120°F (48.9°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Depth | 1.5" |
| Durability | Durable |
| Height | 5.5" |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 15V DC, 32V DC |
| Print/Message | Fire, Pull Down |
| Compatibility | Silent Knight Fire Alarm Control Panels: 6820 6820EVS 6808 6700 5700 5808 5820XL 5820XL-EVS |
| Country of Origin | MX |
| Features | Key Lock, Key Reset, LED Indicator, Single Pole |