Home > System Sensor > System Sensor Speaker SPCRL

Enhance your fire safety system with the System Sensor SPCRL Speaker, part of the innovative L-Series. Designed for seamless installation, this speaker features a plug-in design and universal mounting plate, streamlining the pre-wiring process and ensuring wiring continuity. With a protective plastic cover to safeguard against wire damage, this speaker offers fast and reliable setup. Enjoy high-fidelity sound output with low total harmonic distortion, making it ideal for high-noise environments. Upgrade your safety measures effortlessly with the System Sensor SPCRL Speaker.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPCRL |
| Product Model | SPCRL |
| Product Name | SPCRL Speaker |
| Product Series | L |
| Product Type | Speaker |
| Maximum Frequency Response | 4 kHz |
| Minimum Frequency Response | 400Hz |
| RMS Output Power | 2W |
| Sound Emission | 86 dB |
| Color | Red |
| Depth | 2.6" |
| Form Factor | Ceiling Mount, Flush Mount |
| Diameter | 6.8" |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |