Home > System Sensor > System Sensor Speaker SPCWL

Enhance your fire safety system with the System Sensor SPCWL Speaker, part of the innovative L-Series. Designed for easy installation, these speakers feature a plug-in design and a universal mounting plate that streamlines the pre-wiring process and ensures wiring continuity. The protective plastic cover safeguards against wire damage, while the rotary switches and field-selectable candela settings offer flexibility and convenience. With high fidelity sound output and efficient installation, the SPCWL Speaker is a reliable choice for high ambient noise environments. Elevate your safety measures with the L-Series by System Sensor.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPCWL |
| Product Model | SPCWL |
| Product Name | SPCWL Speaker |
| Product Series | L |
| Product Type | Speaker |
| Maximum Frequency Response | 4000 Hz |
| Minimum Frequency Response | 400Hz |
| RMS Output Power | 2W |
| Sound Emission | 88 dB |
| ADI Part Number Replaces | BK-SPCW |
| Model Number Replaces | SPCW |
| Color | White |
| Depth | 2.6" |
| Form Factor | Ceiling Mount, Flush Mount |
| Diameter | 6.8" |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |