Home > System Sensor > System Sensor Speaker Strobe SPSRK

Enhance your life safety system with the System Sensor SpectrAlert Advance Speaker Strobe (Model: SPSRK). Designed to meet a wide range of application requirements, this speaker strobe is suitable for both indoor and outdoor use, in wet or dry conditions, with reliable operation from -40°F to 151°F. With a broad frequency response range, low harmonic distortion, and high sound pressure level, the SpectrAlert Advance Speaker Strobe ensures clear and accurate broadcast of evacuation messages. Choose from various mounting options and housing colors to seamlessly integrate this essential safety device into your space.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPSRK |
| Product Model | SPSRK |
| Product Name | SpectrAlert Advance SPSRK Horn/Strobe |
| Product Series | SpectrAlert Advance |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Outdoor |
| Sound Emission | 89 dB |
| Color | Red |
| Depth | 4.7" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Lens Color | Clear |
| Width | 5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Compatibility | System Sensor Synchronization Protocol |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents | SpectrAlert Advance SPSRK Horn/StrobePlastic Weatherproof Back Box |