Home > Edwards > Edwards Security Strobe Light 105XBRMW24D

Enhance safety and security with the Edwards Signaling 105XBRMW24D Security Strobe Light. This heavy-duty LED visual signal is UL and cUL listed for General Utility use, with a durable Type 4X enclosure suitable for industrial and marine applications. Featuring a double fresnel lens and glass-reinforced thermoplastic base, this strobe light offers both steady-on and 65 fpm flashing modes, with easy mode selection via dip switch. Choose from 24V DC or 120V AC options, and enjoy shock and vibration immunity, along with an operating temperature range from -31F to 212F (-35C to 100C). Mounting is versatile with three options: pipe mount attachment, outlet box
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 105XBRMW24D |
| Product Line | XTRA-BRITE |
| Product Name | XTRA-BRITE LED Adverse Location Signal White LEDs with Clear Lens 24V DC, 0.215A |
| Product Series | 105XBRM |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Industrial, Marine, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Light Color | White |
| Color | Gray |
| Depth | 4" |
| Durability | Shatter Resistant, Shockproof, Vibrationproof |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4" |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Country of Origin | US |