Home > Edwards > Edwards Security Buzzer 340A-G5

Experience reliable security with the Edwards Signaling 340A-G5 Security Buzzer. This heavy-duty buzzer from the 340A Series is designed for direct mounting on solid surfaces or electrical boxes, ensuring a secure installation. Trust Edwards Signaling for top-quality safety equipment that you can depend on.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | 340A-G5 |
| Product Line | AdaptaBuzzer |
| Product Name | AdaptaBuzzer 340A Security Alarm |
| Product Series | 340A |
| Product Type | Security Buzzer |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Paging, Scheduling, Signaling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 80 dB |
| Color | Gray |
| Durability | Corrosion Resistant |
| Form Factor | Gang Box, Surface Mount |
| Weight | 1.64lb |
| Input Voltage | 24V AC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Gang Box, Surface Mount |
| Country of Origin | MX |