Home > Edwards > Edwards Security Alarm 438D-6N5-R

Enhance your fire safety system with the Edwards Signaling Security Alarm (Model: 438D-6N5-R). Available in 6", 8", and 10" gong sizes, these diode-polarized vibrating bells are constructed with a heavy-duty die-cast housing for outdoor use. The loud, resonant tones produced by the select alloy steel gongs are essential for fire alarm systems. Easily install the alarm bells on surfaces, single gang boxes, or electrical boxes with the supplied mounting plate. For outdoor installations, opt for the Edwards Cat No. 449 weatherproof back box for added protection. Trust the Edwards Fire Alarm Bells to provide reliable audible signaling in conjunction with your fire alarm panel and detection devices.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | UTC Fire & Security Company |
| Manufacturer Part Number | 438D-6N5-R |
| Product Name | Vibrating Fire Alarm Bells Diode Polarized AC & DC Models |
| Product Series | 438D |
| Product Type | Security Alarm |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Material | Steel |
| Sound Emission | 95 dB |
| Color | Red |
| Form Factor | Box Mount |
| Input Voltage | 120V AC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Box Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |