Home > Kidde > Kidde Speaker Strobe EG4SWF

Enhance your life safety system with the Kidde Commercial Genesis LED EG4S Series Speaker Strobe (Model: EG4SWF). This cutting-edge device boasts a sleek design and energy-efficient LED technology, making installation and operation cost-effective. With selectable wattage taps and field-configurable settings for both sound and light output, this speaker strobe offers unparalleled flexibility for tailored performance. Additionally, its high intelligibility audio output, compliance with NFPA and UL standards, and easy serviceability make it a top choice for both new installations and retrofits. Elevate your safety measures with the Genesis LED EG4S Series Speaker Strobe.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | EG4SWF |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | EG4SWF |
| Product Name | Genesis EG4SWF Speaker Strobe |
| Product Series | EG4 |
| Product Type | Speaker Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Construction Area, Emergency, Fire, Indoor, Public Access Area, Retrofitting, Room |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 87 dB |
| ADI Part Number Replaces | ED-EG4FS7 |
| Model Number Replaces | EG4F-S7 |
| Color | White |
| Depth | 1.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Width | 5.8" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor |