Home > Edwards > Edwards Pull Station MPSR1-SHTW-GE

Discover the Edwards Signaling MPSR1-SHTW-GE Pull Station, designed for superior safety in any environment. This manual pull station series offers weatherproof and combination weatherproof/explosion-proof options to suit your specific needs. Choose from single or double action models with single pole or double pole contacts, available with tool reset or key reset functionalities. The explosion-proof model features normally open/normally closed contacts and key reset, making it ideal for Class I Groups B, C & D, Class II Groups E, F, & G, and Class III environments. With a NEMA 4X outdoor use rating, this pull station ensures reliable performance in all conditions.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | MPSR1-SHTW-GE |
| Product Model | MPSR1-SHTW-GE |
| Product Name | MPSR1-SHTW-GE Pull Station |
| Product Series | MPSR |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Outdoor |
| Pull Station Type | Single Action |
| Maximum Operating Temperature | 150°F (65.6°C) |
| Minimum Operating Temperature | -30°F (-34.4°C) |
| Color | Red |
| Depth | 3" |
| Durability | Weatherproof |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.1" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Print/Message | Pull for Fire |
| Country of Origin | US |
| Features | Key Reset |
| Package Contents | MPSR1-SHTW-GE Pull StationSurface mount weatherproof box |